Muzeum Wsi Lubelskiej

Wyobraźcie sobie lato, łąkę, budzą Was pierwsze promienie słoneczne, nieśmiało zaglądające przez lekko zakurzoną czasem firankę. W tle słychać pianie koguta, muczenie krowy upominającej się jedzenie. Pod nogami leniwo przeciąga nam się kot upraszając się o miskę świeżego mleka na śniadanie… Gdzieś lata mucha. Czy Wam też udzielił się już sielski nastrój i przypomniały wakacje u babci, bo nam zdecydowanie tak! I w taki nastrój wprowadziła nas właśnie wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej- skansenie do którego Was dzisiaj zabieramy.

Szczerze mówiąc, to jakoś nigdy nie byłam chętna żeby jeździć i zwiedzać skanseny. No bo niby po co? Pochodzę z małej, podkarpackiej wsi i widok zwierząt, zagrody, stajni nie jest mi obce. Z czasem jednak i na tej małej wsi, wsi było coraz mniej. Doszło nawet do tego, że moje dzieci pierwszy raz krowę z bliska zobaczyły właśnie w tutaj( 8 km od LUBLINA!). Chociażby dlatego, zdecydowaliśmy się przejechać i pospacerować w sielskich krajobrazach, wykorzystując piękną złotą polską jesień.

Muzeum Wsi Lubelskiej- na wstępie słów kilka.

Grafika zapożyczona ze strony Muzeum

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych i najważniejszych muzeów etnograficznych w Polsce, które rok w rok odwiedza ok. 100 000 turystów! Składa się z kilkudziesięciu autentycznych drewnianych budynków, a najstarszy z nich pochodzi z 1650 roku! Ale, hola, hola, zacznijmy wszystko od początku.

Skansen zlokalizowany jest pod Lublinem w dzielnicy Sławin przy trasie Lublin-Warszawa. Jest to jeden z największych w Polsce obiektów tego typu. Zajmuje obszar o powierzchni 27 ha i podzielony został na kilka sektorów tematycznych. Skansen jako muzeum działa już od 1960 roku, kiedy to w Muzeum Okręgowym w Lublinie został utworzony Odział Budownictwa Ludowego. 1 stycznia 1970 roku skansen został oficjalnie przekształcony w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Według pierwszych planów Muzeum Wsi Lubelskiej miało być zlokalizowane w dzielnicy Kalinowszczyzny i zajmować obszar 12 ha. Ze względu jednak na duże trudności z przejęciem terenu, muzeum w 1975 roku otrzymało obecnie zajmowane tereny o powierzchni niemal dwa razy większej.

Spacer po skansenie jest niczym wehikuł czasu, który potrafi przenieść nas w przeszłość nawet ponad 100 lat wstecz. Obszary tematyczne oddzielone są od siebie i zwiedzając je, naprawdę można przez chwilę poczuć się jak w przeszłości. To co nas szczególnie urzekło w tym miejscu to to, że do prawie każdej z tych budowli można spokojnie wejść i poczuć klimat panujący wewnątrz. A wszystko to w pięknym otoczeniu przyrody, wśród przechadzających się wolno zwierząt. . W swoich zbiorach muzeum posiada budynki o zróżnicowanej architekturze. Znajdziemy tam zarówno spichlerze, chałupy, stajnie ale też dworek, plebanie czy nawet miasteczko. Patrząc na mapę( źródło: www.skansen.lublin.pl), możemy zaobserwować siedem sektorów geograficzno- tematycznych , które w wierny sposób odzwierciedlają historyczną topografię Lubelszczyzny:

  • Wyżyna Lubelska,
  • Roztocze,
  • Powiśle,
  • Podlasie,
  • Nadbuże
  • Dworski,
  • Miasteczkowy.

Wyżna Lubelska

Po wejściu na teren skansenu zwiedzanie zaczynamy od sektora Wyżny Lubelskiej. Nas na wstępie przywitała wdzięczna krasula, która leniwie pasła się na polu. Już niemal od wejścia w oczy rzuca się nam widok dużego zabytkowego młyna...

Już niemal od wejścia w oczy rzuca się nam widok dużego zabytkowego młyna. Ustawiony wśród malowniczych pól stary wiatrak z Zygmuntowa, ma ponad 100 lat. Początkowo służył do wyrabiania mąki żytniej, później był wykorzystywany w produkcji kaszy.

Podążając za sugerowanym kierunkiem zwiedzania, podróż po skansenie rozpoczynamy od wizyty na Wyżynie Lubelskiej. Pierwszym obiektem, który już na samym początku przykuwa tu naszą uwagę, jest wiatrak z Zygmuntowa dumnie wznoszący się ponad resztę zabudowy muzeum. Warto wiedzieć, że jest to pierwszy obiekt w ogóle, który został przeniesiony na teren skansenu i udostępniony zwiedzającym. Sam wiatrak ma już ponad sto lat i początkowo służył do wyrabiana mąki żytniej oraz śruty jęczmiennej i owsianej na paszę, potem był również wykorzystywany w produkcji kaszy. Wektor Wyżny Lubelskiej pokazuje nam jak wyglądała dawniej polska wieś. Możemy tu oglądać tradycyjne zagrody, stare drewniane chałupy, pomieszczenia gospodarskie. Na szczególną uwagę zasługują urocze przydomowe ogródki i spokojnie wałęsające się zwierzęta. To wszystko naprawdę przywodzi nam nostalgiczne wspomnienia z dzieciństwa. Tutaj do większości z pomieszczeń możemy wejść i zobaczyć pomieszczenia, w których żyli ludzie blisko 100 lat temu.

W tym sektorze możemy również zobaczyć kuźnię z Urzędowa, studnie, olejarnię z Bogucina, oraz kopię drewnianej kapliczki z Kolanówki, która była bardzo ważnym elementem krajobrazu polskiej wsi.

Zespół Dworski

Kierując się wyznaczonym szlakiem powoli opuszczamy polską wieś i wkraczamy na tereny dworskie.

Tutaj za najważniejszy budynek uważany jest pochodzący z XVIII wieku dwór z Żyzna wraz z mini ogrodowo- parkowym zespołem. Nie jest to jedyny dwór, który możemy podziwiać. Do zwiedzania dostępne mamy również dworek z Huty Dzierążyńskiej, spichlerz z Piotrowiec i czworak z Brusa Starego. Co ciekawe w czworaku istnieje możliwość zorganizowania imprez takich jak komunie czy wesela.

Miasteczko

Skanseny najczęściej kojarzą się nam z wiejską sielanką natomiast w Muzeum Wsi Lubelskiej możemy zobaczyć nie tylko jak żył polski chłop czy dworzanin. Mamy tu okazję poczuć się nawet jak prawdziwy mieszczanin.

W skansenie powstało bowiem modelowe miasteczko z początku XX wieku. Miasteczko tworzy zbiór wspólnych cech architektonicznych dla wszystkich lubelskich miasteczek. Obecnie plac miasteczkowy obejmuje plac rynkowy ze studnią, zakład fryzjerski, placówka pocztowa, kuchnia, restauracje, pracownię krawiecką czy gabinet dentystyczny. Po za tymi typowo usługowymi lokalami do zwiedzania mamy również ratusz z Głuska, szkołę z Bobrownik czy remizę z Wilkowa. Na dzieciach oczywiście największe wrażenie zrobiła remiza i wóz strażacki, do którego można było wsiąść, jak prawdziwa straż ogniowa.

Część miasteczkowa jest stosunkowo nową atrakcją, jej budowa rozpoczęła się w 2010 roku. Co ciekawe niektóre z budynków zostały nowo wybudowane i wystylizowane, tak by w pełni móc odzwierciedlać charakter dwudziestowiecznego miasteczka. Jeszcze ciekawszym jest fakt, że w żadnym innym skansenie nie zobaczycie takich eksponatów. Spacerując brukowanymi uliczkami poczuliśmy się niczym w filmie.


Może Cię też zainteresować:

Powiśle, Podlasie, Nadbuże

Opuszczając miasteczko zmieniamy krajobraz i kierujemy się na tereny o bardziej dzikim wyglądzie. W porównaniu do poprzednich sektorów nie spotkamy tutaj gęstej zabudowy. Możemy natomiast przespacerować się wzdłuż rzeki.

To właśnie w tym miejscu przepływa rzeka Czechówka, która w połączeniu z roślinnością i dość sporym stawem tworzą naprawdę miły dla oka krajobraz. Tereny te zdecydowanie zachęcają do spacerów, podziwiania naturalnego krajobrazu. W tej części skansenu mamy okazję zapoznać się lepiej z przyrodą otaczającą wsie.

Muzeum Wsi Lubelskiej- informacje praktyczne

DOJAZD I PARKING

Skansen zlokalizowany jest przy ulicy ul. Warszawskiej 96 w Lublinie, przy drodze wylotowej na Warszawę. Jeżeli podróżujecie samochodami to przed muzeum znajduje się dość spory, darmowy parking. Uwaga! jak to bywa z lokalnymi atrakcjami w sezonie wakacyjnym i w weekendy, parking może się dość szybko zapełnić, dlatego też pamiętajcie o tym planując wycieczkę. Jeżeli Muzeum Wsi Lubelskiej odwiedzacie przy okazji zwiedzania Lublina to przydatną może okazać się informacja, że z łatwością dostaniecie się do niego autobusem miejskim.

BILETY I CENY

Wstęp do muzeum jest płatny, od stycznia 2023 r. wystąpiły podwyżki. Obecnie za bilet normalny zapłacimy 25 zł, za ulgowy 15 zł ( przy czym dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo. W Skansenie jest możliwe zwiedzanie z przewodnikiem( również w języku angielskim) oraz zorganizowanie sesji ślubnej. Warto śledzić oficjalną stronę skansenu, ponieważ często organizowane są dni wolne, podczas których zwiedzicie Skansen zupełnie za darmo.

GODZINY OTWARCIA I HARMONOGRAM

Muzeum czynne jest codziennie przez cały rok, z wyjątkiem świąt i dni. Dodatkowo, w skansenie organizowanych jest dużo wystaw, pokazów, dni specjalnych i atrakcji, które pozwalają zwiedzającym poznać jeszcze bliżej życie na XIX I XX wiecznej wsi. Właśnie ze względu na te atrakcje warto wcześniej zapoznać się z harmonogramem muzeum na stronie. Na stronie sprawdzicie również aktualne godziny otwarcia, ponieważ i te mogą ulec zmianie.

UDOGODNIENIA DLA DZIECI

Jeżeli szukasz pomysłu na rodzinny wypad za miasto z dala od zgiełku to Muzeum Wsi Lubelskiej może okazać się idealnym miejscem dla Ciebie i Twojej rodziny. To nie tylko muzeum, ale park edukacyjny, w którym możesz poznać historię lubelskiej wsi oraz zobaczyć jak wyglądało życie wiejskiej społeczności.

Spacer po Skansenie to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę z naszymi maluchami. Jednakże warto wiedzieć, że ścieżki mimo iż w większości przejezdne dla wózków, to miejscami bywają dość trudne do przejazdu czterokołowcem. Uwarunkowane jest to głównie pogodą, wiadomo po deszczu wiejskie drogi wyglądały raczej jak pobojowisko i w tym przypadku ten element został dobrze odwzorowany. Nie mniej jednak na większości tras nie powinniście mieć większych problemów. 🙂

Jeżeli chodzi o jedzenie to warto wziąć ze sobą coś na ząb i jakieś drobne przekąski. To z pewnością wydłuży Wasz pobyt w tym miejscu i pozwoli na spokojniejsze. W łazience znajduje się natomiast przewijak. Co do samego zwiedzania, to do większości budynków możecie swobodnie wchodzić. Po całym terenie dzieci mogą poruszać się swobodnie, biegać i skakać. Wszak są na wsi. A tutaj czas na zabawy jest zawsze. 🙂 Pamiętajcie jednak, że po obiekcie spacerują wolno zwierzęta, a na większości pól posiane jest zborze lub inne rośliny.

ATRAKCJE

Muzeum Wsi Lubelskiej to nie tylko poustawiane w rządku budynki, to przede wszystkim park edukacyjny, wprost nafaszerowany wiedzą. W jego ramach działa również Ośrodek Badań nad Kulturą Ludową. Na terenie skansenu organizowane są również liczne imprezy i festiwale, takie jak Święto Chleba, Kaziuk czy Jarmark Wielkanocny, podczas których można zobaczyć i spróbować tradycyjnych potraw i wyrobów rzemieślniczych. Warto więc śledzić główną stronę organizatorów, a w szczególności grafik.

Jeżeli chodzi o nas, to zdecydowanie polecamy odwiedzić to wyjątkowe miejsce 🙂

Dajcie koniecznie nam znać w komentarzu, czy byliście w tym skansenie? A może po przeczytaniu tego tekstu się tam wybieracie ? 🙂

Muzeum Wsi Lubelskiej
Do zobaczenia wkrótce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *