7 powodów, dla których warto podróżować z dziećmi.

Wychowywanie dzieci to zdecydowanie największa przygoda jaka nas w życiu spotkała i trwa nieustannie każdego dnia. Dzieci zmieniają życie i to jak patrzymy na świat. Nic więc dziwnego, że i nasze podróżnicze życie przeszło metamorfozę, dzieląc się na okres ” przed dziećmi” i ” z dziećmi”. Wcześniej nie zdawaliśmy sobie nawet sprawy jak bardzo nasz sposób podróżowania zmienił się gdy na pokładzie pojawił się Wojtuś, a później Wiktoria.

Megarożki
Zatorland 2021

Uwaga ” życzliwi” na horyzoncie!

Znacie te stwierdzenia, że życie kobiety kończy się po urodzeniu dziecka? Że mając malutkie dziecko powinno się siedzieć w domu? No bo ,po co to ciągać tą małą istotkę po świecie? Tylko się namęczymy a dzieci i tak nic z tego nie zapamiętają. No i jeszcze te zarazki, na pewno czymś się zarazi. Szczerze? Życzliwym dziękujemy a ze stereotypami się żegnamy.

Oczywiście podróże z dziećmi różnią się znacznie od tych bez nich. Nie zawsze są łatwe, nie zawsze tak beztroskie jakbyśmy chcieli. Przygotowanie do takich wypraw jest też troszkę inne, wymaga od nas większego przygotowania. Zaplanowania trasy, postojów, lista potrzebnych rzeczy się wydłuża i musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Czy są to jednak powody dla których nie warto podróżować z dziećmi? Naszym zdaniem zupełnie nie.

Chcielibyśmy żeby to wybrzmiało na samym początku: Podróżowanie z dziećmi ma bardzo pozytywny wpływ na nasze pociechy i na nas samych. Dlaczego? Tego przekonacie się już za chwilę.

podróże z dziećmi
Mali Podróżnicy na szlaku! Dolina Kościeliska 2022

Tworzymy wspomnienia.

Mimo, że małe dzieci nie są w pełni świadome tego gdzie i po co się znajdują. To jednak dzięki zdjęciom, filmom, pamiątkom tworzy się bank wspomnień, których tak naprawdę nikt i nic nam już nie zabierze. To zadziwiające jak Wojtek potrafi nam opowiadać jak widział pluskające się pingwiny czy słonia. Przyśniło mu się to, czy przypomina mu się nasza wizyta w krakowskim ZOO, kiedy miał niespełna 2 latka?

Muzeum Wsi Lubelskiej 2022

Wzmacniamy rodzinne więzi.

Podczas wspólnych podróży skupiamy się całkowicie na sobie, na naszych potrzebach i wrażeniach. Mamy czas na zabawę, odpoczynek, powolne śniadanka i długie rozmowy. Nie myślimy o pracy, telefonach, milionach spraw do załatwienia, sprzątaniu, gotowaniu. Liczy się tu i teraz. Zatrzymujemy się, rozglądamy, chłoniemy otaczający nas świat i odpoczywamy.

Rozwijamy u dzieci ciekawość świata.

Dzięki wyjazdom dzieci uczą się, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Uczą się tolerancji dla różnorodności, która nas otacza. Tego, że każde miejsce jest inne. To jest naprawdę fascynujące jak otwarte są dzieci i jak szybko nawiązują nowe znajomości. Najbardziej rozczula nas widok To naprawdę rozczulające z jakim przejęciem dzieci dokonują nowych odkryć, dopytują, chłoną wiedzę. W takich chwilach serce rośnie a na twarzy pojawia się uśmiech.

podróże z dziećmi
Pierwsze kroki Wiki w Szczyrku 2021

Uczymy się radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Nie ukrywajmy podróże nie zawsze są łatwe. Co więcej bardziej niż pewne jest, że na każdej wycieczce wystąpi mały problem do rozwiązania. A to korki na drogach, a to nie ma miejsca w restauracji, a to wszędzie tłumy a z nieba zaczyna padać deszcz. Dzieci obserwują nas w takich trudnych sytuacjach, widzą jak szukamy rozwiązań. Uczy ich to, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Jednocześnie budujemy w nich poczucie bezpieczeństwa, zaufania do nas jako rodziców. Ale też nas rodziców względem siebie. Wspieramy się i wzajemnie o siebie troszczymy.

Uczymy się organizacji, planowania.

Przygotowywanie się do wyjazdu z dziećmi zawsze kończy się tak samo. Pełen bagażnik rzeczy, mniej więcej zaplanowane po drodze postoje. Zapakowane leki, sprawdzana prognoza pogody. Przygotowane przekąski. Tu nie ma miejsca na improwizację 🙂 Trzeba być przygotowanym na każdą sytuację. 🙂

Uczymy dzieci elastyczności i kreatywności.

Dzieci uczą się, że nie zawsze to One ustalają zasady gry. Przyzwyczajają się do zmieniających się warunków. Jednocześnie uczą się radzić sobie z nudą, w trasie wynajdują coraz to nowe zabawy. My również chcąc nie chcąc musimy dopasowywać się do różnych sytuacji. Z drugiej strony mają realny wpływ na przebieg całej wycieczki. Mówią nam co im się podoba a co nie, na co mają teraz ochotę, a my w ramach kompromisu i możliwości staramy się spełniać też ich pragnienia. Dzięki temu dzieci uczą się, że mają moc sprawczą, wymyślają różne argumenty by przekonać nas do swojego zdania. 🙂

Kwestie Edukacyjne

Powodów dla których warto podróżować z dziećmi jest oczywiście jeszcze wiele więcej. Dzieci uczą się geografii. Rozwijają swoją wiedzę o ekologii, o tym, że należy dbać o zwierzęta i rośliny. Poznają znaczenie pieniądza, różnych kultur. Poznają historię danego miejsca. Wiedzą, jak ważna w życiu jest umiejętność porozumiewania się w różnych językach.

podróże z dziećmi
Kurozwęki 2022

Chyba sami widzicie, że powodów przemawiających za podróżowaniem z dziećmi jest cała masa i finalnie nawet jeżeli po drodze do celu napotkają nas małe przeszkody, niespodziewane zmiany planów czy nawet tymczasowy bunt na pokładzie 😉 to uwierzcie nam, ten spędzony wspólnie czas, przygody, które razem przeżyjecie zaprocentują w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *